start på hovedindhold

Valg til Folkeoplysningsudvalget

130 foreninger skal vælge deres repræsentanter til Folkeoplysningsudvalget, der sætter rammer og retning for foreningslivet og fordeler tilskud og lokaler.De folkeoplysende foreninger skal mandag den 21. marts klokken 18.30 vælge deres repræsentanter til de kommende fire års arbejde med foreningsliv i Tønder Kommune. Valget foregår på Tønder Rådhus.

Folkeoplysningsudvalget er talerør for de 130 folkeoplysende foreninger i Tønder Kommune, og alle folkeoplysende foreninger kan indstille kandidater til valget.

Hvordan kan vi få flere aktive børn og unge?

Som indledning til valget vil ungdomsforsker Søren Østergaard holde et foredrag om unges frivillighed og deltagelse i foreningslivet. Her er alle foreningsledere og frivillige i de folkeoplysende foreninger velkomne ved tilmelding på pokof@toender.dk.

Og ifølge nuværende formand for udvalget, Keld Stenger, så står udvalget overfor en spændende periode, når det kommer til børn og unges deltagelse i foreningslivet:

- I de kommende fire år vil udvalget have flere spændende opgaver. Det er blandt andet hvordan vi kan få flere af vores børn og unge til at blive aktive igen efter covid-19, og hvordan vi kan bruge vores faciliteter endnu bedre og mere både indendørs og udendørs i naturen og gøre dem lettere tilgængelige for børn, unge og voksne. Jeg kan kun opfordre til at indstille kandidater eller selv stille op til valget, hvis man ønsker indflydelse på vores foreningsliv.

Valgproceduren

Foreninger og aftenskoler, der er godkendt under Folkeoplysningsloven, og som har modtaget tilskud eller lånt lokaler det seneste år, kan hver deltage med to repræsentanter til valget og kan indstille kandidater.

Folkeoplysningsudvalget mødes seks gange årligt om aftenen, og der skal i alt vælges 12 medlemmer til udvalget for følgende områder:

· Fem fra idrætsforeningerne

· Tre fra uniformerede korps og politiske/religiøse foreninger

· En fra øvrige foreninger og handicapforeninger

· Tre fra aftenskolerne

Der skal vælges én personlig stedfortræder for hver af udvalgets medlemmer.

- Udvalget er vigtigt, fordi det har indflydelse på kultur- og fritidspolitikken og giver sparring til vores politikere i Kultur- og Fritidsudvalget. Udvalget er også med til at give tilskud og sætte retning for vores foreningsliv indenfor idræt, spejdere, hundeførerforeninger, teater og mange andre aktiviteter. Udvalget er gode til at samarbejde og lytte til hinandens forskellige holdninger, og der er generelt stort fokus på at hjælpe vores foreninger på bedst mulig vis, ud fra den enkelte forenings behov, udtaler fagchef for Sundhed, Kultur og Frivillighed, Kia Fog Kristensen.

Tilmelding til arrangementet bedes sendt til pokof@toender.dk senest mandag den 14. marts 2022, med henblik på forplejning.